Greater Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09GWVPS6630F1ZP
Call 08047680481 95% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 150ml |
| Type | Printed |
| Paper GSM | 210 |
| Usage/Application | Event |
| Country of Origin | Made in India |
Established in 2021, Ecoplanet Paper Exporter is one of the leading Manufacturer and Trader of Paper Cup, Paper Food Container etc.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 25000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 250ml |
| Thickness | 180 GSM |
| Height | 4 Inch |
| Top Diameter | 3 Inch |
| Bottom Diameter | 2 Inch |
| Cover | Without Lid |
| Pack Size | 50 Piece |
| PAPER TYPE | NON SPECTRA |
| GSM | 180 |
| USUAGE | HOT & COLD |
| PATTERN | PRINTED |
| PACKET SIZE | 50 PCS |
Established in 2021, Ecoplanet Paper Exporter is one of the leading Manufacturer and Trader of Paper Cup, Paper Food Container etc.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 25000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 250ml |
| Thickness | 300 GSM |
| Height | 4 Inch |
| Top Diameter | 3 Inch |
| Cover | Without Lid |
| Color | Green |
Established in 2021, Ecoplanet Paper Exporter is one of the leading Manufacturer and Trader of Paper Cup, Paper Food Container etc.
View Complete details
Product Brochure
| Material | Paper |
| Capacity | 250 ML |
| Type | Printed |
| Is It Customized | Non Customized |
| Paper GSM | 195, 230 |
| Usage/Application | Parties |
| Color | Multicolored |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 200 ML |
| Type | Printed |
| Packet Size | 1000 |
| Height | 72 - 78 MM |
| Bottom Diameter | 51MM |
| Top Diameter | 72MM |
| Paper GSM | 250 |
| Size | 73 X 78 X 52 |
| Material | PAPER |
| Usage/Application | Event |
| Color | RED & YELLOW |
Ecoplanet Paper Exporter is one of the leading Manufacturer and Trader of Paper Cup, Paper Food Container etc.
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 250 ML |
| Type | Plain |
| Pattern | Plain |
| Packet Size | 50 |
| Material | Paper |
| Paper GSM | 250 |
| Size | 75 X 92 X 52 |
| Usage/Application | Event |
| Color | Brown |
Established in 2021, Ecoplanet Paper Exporter is one of the leading Manufacturer and Trader of Paper Cup, Paper Food Container etc.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 200 ML |
| Thickness | 150 GSM |
| Material | Paper |
| Type | Plain |
| Paper GSM | 160, 195 |
| Usage/Application | Events |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 360ml |
| Thickness | 300 GSM |
| Height | 5 Inch |
| Cover | Without Lid |
| Pack Size | 50 Piece |
| PAPER TYPE | NON SPECTRA |
| GSM | 300 |
| PATTERN | CUSTOMISED |
| USUAGE | WINE & BEER |
| PACKING | 1750 PCS/BOX |
Established in 2021, Ecoplanet Paper Exporter is one of the leading Manufacturer and Trader of Paper Cup, Paper Food Container etc.
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 130ml |
| Pattern | Plain |
| Type | Plain |
| Material | Paper |
| Size | 130ml |
| Usage/Application | Event |
| Color | White |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 150 ML |
| Type | Printed |
| Pattern | Printed |
| Material | Paper |
| Usage/Application | Used in railways etc. |
| Color | White & Dark Blue |
Ecoplanet Paper Exporter is one of the leading Manufacturer and Trader of Paper Cup, Paper Food Container etc.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200000 Piece
Product Brochure
| Material | Paper |
| Capacity | 150ml |
| Type | Plain |
| Paper GSM | 195 |
| Usage/Application | Events |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Model NO. | 5 OZ |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 250 ML |
| Material | Paper |
| Type | Plain |
| Is It Customized | Non Customized |
| Paper GSM | 195-200 |
| Usage/Application | Events |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10000 Piece
Product Brochure
| Material | Paper |
| Capacity | 360ml |
| Type | Printed |
| Is It Customized | Non Customized |
| Paper GSM | 280 |
| Usage/Application | Events |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Established in 2021, Ecoplanet Paper Exporter is one of the leading Manufacturer and Trader of Paper Cup, Paper Food Container etc.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10000 Piece
| Capacity | 100 ml (3.4 oz) |
| Paper GSM | 165 GSM |
| Wall Type | Single Wall |
| Design | Plain |
| Lid Option | Without Lid |
| Paper Type | White Paper |
| Usage | Water |
| Coating Type | Aqueous Coated |
| Features | Biodegradable, Eco-Friendly |
Aqua coated paper cup
Established in 2021, Ecoplanet Paper Exporter is one of the leading Manufacturer and Trader of Paper Cup, Paper Food Container etc
View Complete details
Minimum Order Quantity: 25000 Piece
| Capacity | 150 ml (5 oz) |
| Paper GSM | 225 GSM |
| Wall Type | Single Wall |
| Design | Plain |
| Lid Option | Without Lid |
| Paper Type | White Paper |
| Coating Type | Aqueous Coated |
| Usage | Water, Hot Beverages, Cold Beverages, Ice Cream/Dessert |
| Features | Recyclable, Eco-Friendly, Biodegradable, Compostable |
| Top Diameter | 70 mm |
Our 150 ML Aqueous Water-Based Coated Paper Cups are a sustainable and eco-friendly solution for serving beverages. Made with innovative water-based coating technology, these cups eliminate the need for plastic lining while ensuring excellent performance.
Product OverviewEcoplanet’s 150 ML paper cups are crafted using premium food-grade paper and coated with an aqueous barrier that provides superior liquid resistance. These cups are designed to meet the growing demand for environmentally responsible packaging.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 25000 Piece
| Capacity | 250 ml (8.5 oz) |
| Paper GSM | 180 GSM |
| Wall Type | Single Wall |
| Design | Plain |
| Lid Option | Without Lid |
| Paper Type | White Paper |
| Coating Type | Aqueous Coated |
| Usage | Cold Beverages, Hot Beverages, Water |
| Features | Eco-Friendly, Compostable, Biodegradable, Recyclable |
| Top Diameter | 73 mm |
Our 250 ML Aqueous Water-Based Coated Paper Cups are an eco-friendly and sustainable alternative to traditional PE-coated paper cups. Designed with advanced water-based barrier technology, these cups are fully recyclable and align with modern environmental standards.
Product OverviewEcoplanet’s 250 ML paper cups are manufactured using high-quality food-grade paper and coated with an aqueous (water-based) barrier instead of plastic lining. This ensures excellent liquid resistance while maintaining environmental responsibility.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 120ml |
| Color | all |
| Usage/Application | Events |
| Type | Printed |
| Material | Paper |
| Paper GSM | 195 |
| Is It Customized | Non Customized |
| Thickness | 195 GSM |
| Country of Origin | Made in India |
| Model NO. | 4 OZ |
| Design | Stripped |
Established in 2021, Ecoplanet Paper Exporter is one of the leading Manufacturer and Trader of Paper Cup, Paper Food Container etc.
Additional Information:
View Complete details
| Capacity | 330ml |
| Thickness | 100 GSM |
| Color | White |
| Top Diameter | 2 Inch |
| Bottom Diameter | 1 Inch |
| Cover | With Lid |
| Pack Size | 100 Piece |
| Height | 2 Inch |
View Complete details